Letné             

Lukostreľba čutkovo

Lukostreľbu môžeme zaradiť k športom ktorým sa venuje mnoho ľudí. Môže to vykušať každý kto má záujem. Od 1.7.2012 si môžete zastrielať aj v Ružomberku a to v Čutkove vedla Koliby u dobrého pastiera. Termín kedy sa vykonáva ľukostrelba je od 1.7 - 31.8 (letné prázdniny) od 10:00 - 17:00. V prípade zlého počasia je zavreté. 

 

Tarzánia hrabovo

Tarzánia je vlastne lanový park, ktorý je postavený  na stromoch alebo na umelo vytvorených stĺpoch. Vyskúšať ju môže každý kto chce zažiť adrenalín a poriadný zážitok. Nachádza v blizkosti lyžiarského strediska Malina Brda. Oblasť Hrabovo patrí k obľubeným navštevním miestam turistou. Tarzánia sa skladá s troch trási a to červená ktorá je nadlhšia trasa a má dľžku 295 m, modrá trasa je kratšia a menej obtiažna a meria 145 m a detská trasa je pre malé deti a dlžka trasi je 49 m. Odporúčam tento šport pretože sám som to vyskúsal.

 

Paintball

Je to hra pre všetky vekové kategórie. Niektorý ľudia si môžu myslieť že to nieje prospešné pre mládež ale istým spôsobom prave u mládeži to dokáže znižiť agresivitu, dokážu sa uvoľniť a zbavit stresu. Okrem toho tento šport udržuje ľudí v fyzickej konicií, učí sebaovladania. Paintball v Ružomberku sa nachádza smerom na Liptovský Mikuláš pri obci Lisková. Povinná výbava k tomuto športu je zbran v ktorej sú náboje ako farebné guličky. Oblečenie ako ochranné vesty či prilby. 

 

Tenis

Strediská kde sa dá hrať tenis sa nachádzajú na Klačne, Pri futbalovom štadióne, a na gejdáku. Na klačne sa nachádzajú kurty v areáli California kde je šesť tenisových kurtov. Hlavné kurty Ružomberka sú pri futbalovom štadióne kde je približn sedem kurtov. Na gejdáku je možnost hrania tesinu na jednom kurte. 

Jazdenie na koňoch

Tý ktorý majú radi zvieratá je v Ružomberku aj možnosť jazdi na koni. Jazda na koni je kombinácia potešenia a úsilia sa to naučiť. V ružomberku sa nachádzajú dva strediska ktoré umožnujú jazdu na koni. Jedno z nich sa nachádza v Černovej na ranči. Požičanie pre tých ktorý si trúfajú alebo vedia dobre jazdiť si môžu kona požičat aj na celý den v sprievode zamestnanca. Ponúkajú aj vozenie sa na koči alebo v zime aj psie záprahy. Dalšie stredisko v Ružomberku je na Gejdáku. Dlhé roky sa tam chovajú kone. Gejdák sa preslávil hlavne aj týmto smerom jazdou na konoch. Kone sú k dispozícií ubytovaním hostom priamo a tým ktorý by chceli sa previesť a niesu ubytovaný musia sa rezervovať deň vopred.

 

Bike park Malino Brdo 

V roku 2009 bol otvorený nový Bike Park s dĺžkou 10 km a 8 trás. Najtažšia je dowhill-ová zjazdovka v dĺžke 2200 m. Okrem trás pre zjazdové bicyklovanie sú súčastou parku aj úseky vhodné pre jazdu na horských terénnych kolobežkách. Kolobežku vám na mieste zapožičajú a vyvezú na štart. Tento park sa nachádza priamo v lyžiarskom stredisku malina brda. 

 

Skejt park klačno

Betonový skejt park ma rozluhu 1000m2 a bol dokončený v máji 2012. Všetko prekážky sú s betónu a je rozdelený na dve časti street a bowl.Pozostáva s tzv. dvojitého bazéna, street prekážky, ktoré su po obvode parku s dlhou lajnou s nájazdom na dvojity wallrike spojený kopingom. Ďalej sa v parku nachádza schody ktoré sa volajú double set, lomený box a dvojity rail z vrchnej plošiny. Park je vo večerných hodinách osvetlený. Areal je oplotený takže sa tam nedostane žiadny človek, iba cez otvarace hodiny. 

 

Člnkovanie hrabovo

Člnkovanie je spôšob plavby na člne. V hrabove vám túto možnosť umožnujú na vodnej nádrži. K dispozícií sú štyry člny a jeden s maximalnou kapacitou štyry osoby. Doba otvorenia sezóny je od 1.7 - 31.8 po celý týžden. V mesiaci september iba cez víkendy. Čln si môžete požičať za ť eur na pol hodinu. 

 

AQUAZORBING hrabovo

Aquazor je veľká guľa z priehľadného PVC. Do vnútra sa vlezie otvorom a nasledne je nafúkaný vzdchudom. guľa ma priemer dva metre. Potom sa Aquazorb pustí na vodnú hľadinu. Pohyb aquazorbu je závislí na Vás ako sa hýbete a aké pohyby zvolíte. Prevádzaková doba je v mesiaci máj, jún, júl, august, september od 8:00 - 18:00 hod.

 

Cyklo chodníky 

- Černová - Lubochnianska dolina  

Dĺžka trasy je 31 kilometrov. Začiatok trasy je na rázcestí cesty na autobusovej zastávke Nová Černová – smerom do Čutkovskej doliny, značkovaná je zelenou farbou. Po asfaltovej ceste sa dostaneme až k odbočke pri vodojeme a prejdeme na lesnú zvážnicu. Cez ňu, popod Pliešku, prídeme na križovatku nad Suchou hôrkou, ktorá je vľavo súbežná s hrebeňom Tlstá hora. Pred koncom doliny sa zvážnica zatáča do protismeru a popod Červený grúň za stáleho klesania do potoka Salatín a popri ňom až k horárni. Na mieste jeho sútoku s Ľubochniankou odbočíme vpravo. Za stáleho značkovania sa cez obec Ľubochňa ponad rieku Váh dostaneme na križovatku značkovanú modrou farbou. Odbočením doprava sa po modrej značke vrátime späť do Ružomberka. Charakter cesty: lesný zmiešaný porast, s prekrásnymi výhľadmi na Malú Fatru a Chočské vrchy. Trasu doporučujeme absolvovať len zdatným cyklistom na kvalitnom horskom bicykli. Tiež doporučujeme ako rodinný výlet s väčším časovým rozpätím.

 

- Ružomberok - Podsuchá - Smrekovica 

Dĺžka trasy je 32 kilometrov a prevýšenie 883 m. Povrch je  pokrytý prevažne asfaltom, len hrebeňová časť má charakter horského chodníka vo veľmi dobrom stave.Začiatok trasy je v ktorejkoľvek časti mesta Ružomberok, s presunom na cyklomagistrálu značkovanou červeno.Na križovatke osady Podsuchá odbočíme doprava ponad rieku Revúca a popri občerstvovacom zariadení Bodega za stáleho stúpania po modrom značkovaní cez Výšné Matejkovo, vyjdeme na jednom z najkrajších miest dolného Liptova – Smrekovici – kde si po náročnom výkone môžeme odpočinúť vo Vojenskej zotavovni. Potom po pravej strane hlavnej budovy pokračujeme po dobre značkovanej smerom na Malinô Brdo. Prosíme nevyužívajte turistické skratky, ale pôvodné cesty. Táto cesta sa z pohodlnej šotolinovej, mení na vysokohorský chodník vo veľmi dobrom stave. Hrebeňom pohoria Veľkej Fatry sa cez Malú Smrekovicu, Šiprúňske sedlo, Vtáčnik a dolinku Borovník, popod Sidorovo a Kalváriu, dostaneme do mesta Ružomberok, Hrebeňová časť trasy je náročná, čo dokazuje aj úsek medzi Šiprúňom a Vtáčnikom, kde sa nezaobídeme s tlačením bicykla, pretože sú tu nepriaznivé terénne nerovnosti. Charakter cesty: je typický vysokohorský, s veľkou náročnosťou na fyzický výkon cyklistu a vyžaduje sa 
dokonalá technická vybavenosť horského bicykla. Túto trasu doporučujeme len zdatným cyklistom.

 

Fotogaléria: Šport